CAPRARIU, LA LANSAREA PARTIDULUI “BRAILA NOUA”: ADEVARUL E CA SUNTEM FURIOSI, PENTRU CA ASA NU SE MAI POATE

Un nou partid in peisajul politic local: “Braila Noua”, care il are printre initiatori pe consilierul municipal (pana acum independent) Lucian Caprariu. Caprariu sustine, de altfel, ca si noul sau partid este “independent”, pentru ca “nu exista nicio structura politica deasupra lor”. Printre initiatori se mai afla, de asemenea, Ovidiu Iosif, Danut Vasiliu si Laurentiu Dan.

Noua formatiune politica a fost lansata oficial la finele saptamanii trecute, iar Caprariu a precizat ca “<<Braila Noua>> nu se doreste a fi o alternativa politica, ci  sunt convins ca este solutia”.

Caprariu a mai declarat ca unele comunitati prospera, in timp ce altele se dezintegreaza, iar Braila nu se afla in prima categorie: “Adevarul este ca suntem furiosi, pentru ca asa nu se mai poate. Drumul asta pe care suntem acum, pe care este orasul nostru, comunitatea noastra, nu duce nicaieri. Ne-am pierdut orientarea si suntem pe cale sa ne pierdem individualitatea. Ne pierdem zi de zi speranta si asta pentru ca am lasat Braila pe mana lor.

Dar nu am pierdut, o mare parte dintre noi, mandria de a fi braileni.

Din pacate, nu exista nicio viziune coerenta, nu exista un plan inteligent de dezvoltare locala, iar administratia si politicienii doar gestioneaza saracia, fara nicio perspectiva, fara nicio strategie catere modernitate.

De 28 de ani, partidele clasice si modul clasic in care se face politica doar carpesc ceea ce tot ei au sticat. Este nevoie si este timpul – altfel nu mai putem, murim – sa conturam Braila noastra Noua, pe care o dorim moderna, adaptabila la nou, interactiva, inovativa, interconectata cu progresul, sa fim o comunitate prietenoasa cu toti – cu oamenii si cu afacerile – si in care fiecare om sa-si realizeze visurile. Este timpul sa punem pe primul loc orasul, judetul si zona noastra”.

Mai multe, aici: