Caricaturistul Costel Pătrășcan, expoziție în stradă: „Caricatura pusă la zid”
Într-un județ în care cei aflați la putere aruncă sistematic cărămizi în cei care nu sunt dispuși să se înregimenteze în spatele lor și nici nu sunt dispuși să accepte contropirea tuturor celorlalte domenii, inclusiv al culturii, de către politic, o mulțime de oameni tac și fac ce li se cere, alții își plâng de milă în spațiul public, victimizându-se și au grijă să nu mai calce pe bec, alții se dau viteji doar pe rețelele de socializare, sub protecția anonimatului, iar alții, cei mai puțini, își asumă deschis refuzul de a răspunde comenzilor politice ale partidului stat (PSD, în caz că mai e cineva care nu înțelege la ce ne referim).
Unul dintre aceștia din urmă este caricaturistul Costel Pătrășcan, care a simțit pe pielea lui ce înseamnă să te pui rău cu PSD Brăila.
Pătrășcan a fost gonit din încăperea în care își avea atelierul în Teatrul „Maria Filotti” (instituție aflată în subordinea Primăriei conduse de PSD-istul Marian Dragomir, care nu cenzurează paraziții, dar vrea să-l cenzureze pe Pătrășcan).
Apoi a fost declarat persona non grata pentru toate instituțiile publice din subordinea/ finanțate de Consiliul Județean (condus de PSD) și Primăria municipiului (condusă de PSD).
Apoi a ajuns în situația de a i se anula o marcă înregistrată la OSIM – lucru care s-a întâmplat la solicitatea Muzeului Brăilei, instituție subordonată Consiliului Județean Brăila (PSD), OSIM fiind o instituție condusă tot de un PSD-ist (cum altfel?).
Și totuși, caricaturistul se încăpățânează să se lupte cu Sistemul PSD, prin mijloacele pe care le are la îndemână.
Sâmbătă, 19 octombrie, Costel Pătrășcan a prezentat în stradă expoziția „Caricatura pusă la zid”, cuprinzând 50 de lucrări reprezentative pentru perioada și lumea în care trăim.
„Pe toată durata zilei, te aștept să punem o caramidă la zidul speranței, până ieri zidul ignoranței! Am pregătit o expoziție cu 50 caricaturi din care vom înțelege că nu este totul pierdut.
Dacă de-a lungul anilor ai fost pus la zid, sigur te vei simți bine și de data asta. Căramidă cu căramidă, refacem speranța!”, a fost mesajul pe care a dorit să-l transmită Pătrășcan cu această expoziție.
(sursă foto 1 – Costel Pătrășcan)