La CUP Dunărea plouă cu amenzi aplicate de Garda de Mediu. Oare la noi în facturi va ploua cu spume?

Luna și amenda de la Garda de Mediu!

Începe să devină o tradiție la Compania de Utilități Publice „Dunărea” Brăila, de când Chivu s-a apucat de inspecții în teren, fiindcă erau o grămadă de lucruri care nu-i miroseau a bine, dar pe care Garda de Mediu nu le mirosea, în ciuda semnalelor de alarmă pe care le primea.

E și normal să nu-ți miroasă urât niște lucruri, dacă stai într-un birou unde miroase a trandafiri și ocolești cu grijă zona în care se întâmplă acele chestii urât mirositoare, fiindcă este „terenul” celui care ți-a dat trandafirii! Dar una e să ignori niște postări făcute de simpli cetățeni care au câteva zeci de vizualizări și alta este când e vorba de unii care au mii de vizualizări și care te prind „în flagrant cu delictul în mână”, ca să spun așa, cu filmare de la fața locului, în care delictul e vizibil în toată amploarea lui.  Și când filmările astea ajung pe rețelele de socializare, ceea ce fac instituțiile competente seamănă a favorizare, dacă nu sunt aplicate sancțiuni.

Așa a ajuns, spre exemplu, Garda de Mediu Brăila să amendeze în mod repetat, cu zeci de mii de lei, CUP Dunărea, după ce pe rețelele de socializare au apărut imagini cu isprăvile Doreilor de la această companie.

Luna trecută CUP a fost amendată cu 50.000 de lei pentru că stația de epurare de la Măximeni a deversat în râul Buzău materiile fecaloid-menajere colectate prin rețeaua de canalizare din zonă.

Acum a primit două amenzi, în valoarea totală de 60.000 de lei, pentru că desfășoară activități de colectare și epurare a apelor uzate fără a avea autorizație de mediu.

Știți cine se ocupă de mediu la Frăția trandafirilor de la CUP Dunărea? Fratele președintelui PSD Brăila, Iulian Chiriac, cel care este și vicepreședinte al Asociației ADI Dunărea, ce coordonează activitatea CUP Dunărea. A naibii potriveală, să descoperim cine a făcut treabă de mântuială!

N-o să insist cu întrebări la managerul CUP Dunărea, trandafiriul Silviu Mangiurea, că înțeleg că el are azi altele pe cap: trebuie să găsească o explicație plauzibilă, după ce un cârcotaș a filmat azi dimineață cum niște subordonați de-ai săi intrau în curtea lui, ca să-și facă treaba. Sperăm că de data asta treaba pe care o făceau angajații CUP nu era ca aceea din 2023, când lui Mangiurea i s-a deschis dosar penal pentru abuz în serviciu și delapidare, după ce au apărut fotografii care dovedeau că a folosit angajații și utilajele companiei, în timpul serviciului, pe proprietatea sa.

Atunci primarul Marian Dragomir și Iulian Chiriac i-au cerut demisia, dar le-a trecut repede supărarea, dovadă că anul acesta i-au prelungit mandatul lui Mangiurea, că prima dată când ești prins în ofsaid nu se pune.

Ceea ce mă îngrijorează pe mine este de unde o să facă rost Mangiurea de bani pentru a plăti amenzile. Că doar n-o să scoată el bani din buzunar! Cât despre Chiriac, îl doare la teniși.

Unii brăileni au comentat pe rețelele de socializare că dacă la CUP Dunărea plouă cu amenzi, la noi în facturi va ploua cu spume, pentru ca din taxa pe apa de ploaie să se sumele necesare achitării amenzilor. Ei spun că dacă facturile CUP Dunărea includ taxa pe apa de ploaie în lunile de secetă cruntă, cu atât mai ușor își pot aranja ploile Mangiurea și compania, ca în final să iasă la socoteală pe plus.

Dar nu, eu zic că Silviu Mangiurea nu e genul care să facă așa ceva! El e simbolul integrității… fluide, care ia forma vasului (cu trandafiri) în care este pus.

Acesta este un pamflet și trebuie tratat ca atare.

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns