Meșterii brăileanului Gropeneanu i-au dat clasă meșterului Manole: Ce construiesc ziua distrug singuri a doua zi, ca s-o ia de la capăt. Și recunosc că nu există nicio garanție că ce fac azi pe DJ 203 R va avea zile multe
Știți legenda Meșterului Manole, ăla la care ce construia ziua se năruia noaptea și el se apuca din nou de lucru a doua zi?
Ei, varianta brăileană este legenda meșterilor lui Gropeneanu, care ce au terminat de asfaltat alaltăieri pe DJ 203R, au spart tot ei astăzi, ca să asfalteze din nou, că la final lucrarea arăta de poveste, nu altceva.
O poveste pe care s-a apucat s-o spună public Cătălin Chivu (elcomandatepress.ro), că și ăsta n-are altă treabă decât să circule pe drumurile județene și să critice pe Facebook, doar pentru că o șosea pe care s-a terminat asfaltarea cu o zi în urmă are fisuri, din carosabil ies bolovani și are denivelări mari pe sute de metri. Nu poate să stea și Chivu în durerea mea acasă, că tot se dă lovit în aripă?!
Nu, n-a stat acasă, a plecat la drum și când s-a întors, Chivu a încălecat pe-o șa și v-a spus povestea așa pe FB, iar din cauza lui meșterii lui Aurel Gropeneanu trebuie să spargă acum asfaltul și să-l toarne din nou. Alți bani, altă distracție! Banii sunt ai lui Gropeneanu, că el plătește refacerea lucrărilor, distracția este a lui Chivu, care cică prostia se plătește.
Măi frate, nu mai poate omul să facă o asfaltare în Brăila, că vine Chivu cu pretenții să fie făcută ca la carte. Ce aberație este asta, să faci lucrările de asfaltare impecabile?!
Mai ales când proiectul nu este deloc impecabil…
Muncitorii care au spart azi asfaltul proaspăt turnat de ei pe DJ 203 ne-au spus că șoseaua arată cum arată, adică plină de denivelări și fisuri, pentru că proiectul a fost făcut prost, având în vedere terenul din zonă. Ei susțin că au văzut de la începutul lucrărilor că terenul este de așa natură, încât dacă pe șosea trec mașini grele, apar denivelări și și-au anunțat șefii, iar aceștia au anunțat Consiliul Județean, dar li s-a spus că continue asfaltarea conform proiectului.
Lucian Brescan, șeful punctului de lucru, aflat astăzi la fața locului, ne-a declarat că nu este vina muncitorilor că terenul s-a lăsat și șoseaua proasăt asfaltată e vălurită, ci proiectul este în neregulă, pentru că nu s-a ținut cont de teren:
„Noi am respectat proiectul, dar sub fundația noastră pe care am făcut-o, este mâl, clisă și la tonajul de 60, 70, 80 de tone, care trece pe drumul ăsta, că se cară numai balastru și nisip, cedează.
Asfaltul n-a rezistat din cauza asta. Noi acum vrem să facem niște reparații, săpăm un pic mai jos și vrem să-i facem niște blocaje, poate nu-și mai dă drumul. Mai mult de atât nu am ce să-i fac. Atât a fost în proiectul ei, l-am respectat la grosimi, la tot.
Proiectul e în neregulă. Asta nu e reabilitare drum, sunt reparații mai mult…
Denivelările o să le scoatem toate, le reparăm.
În proiectul nostru noi am băgat cât a fost în proiect balastru, piatra, asfaltul, dar joacă șoseaua de sub fundație, că nu are pe ea reabilitare, cu blocaje. Deocamdată nu mai turnăm asfalt pe el, îl lăsăm în trafic, vedem dacă mai cedează pe unde îl reparăm”, ne-a mai spus Brescan.
El a admis că nu există nicio garanție că după aceste reparații la drumul proaspăt „reabilitat” nu vor apărea noi denivelări și nu va fi nevoie de noi reparații:
Lucrările de reabilitare a drumului județean DJ 203R, despre care vorbim, se execută în baza unei hotărâri aprobate date de Consiliul Județean Brăila, fiind vorba despre o investiție realizată în cadrul Programului Regional Sud-Est 2021-2027, Obiectiv de Politică 3 – O Europă mai conectată prin dezvoltarea mobilității
Așa arată conectarea europeană și mobilitatea locală la Brăila, așa arată o reabilitare despre care drumarii care au realizat-o spun că nu este de fapt o reabilitare, ci doar o reparație a drumului județean DJ 203R.