O SAPTAMANA DE DISTRACTIE, DE ZILELE BRAILEI

Astazi incep manifestarile dedicate Zilelor Brailei. Timp de o saptamana, in municipiu se vor desfasura spectacole, expozitii, lansari de carte, concursuri, un Targ al anticarilor, o expozitie cu masini de epoca si de asemenea, activitatile dedicate Zilei Marinei.

Programul Zilelor Brailei este urmatorul:
JOI – 09.08.2018
*Str. M. Eminescu – Targul anticarilor si buchinistilor, Expozitii de carte

*Parc Monument:
-18.00 – Spectacol de dansuri rusesti sustinut de Ansamblul ”Dobrogeanca”, Sulina – Tulcea
-19.00 – Spectacol de dansuri elene sustinut de Ansamblul ”Pandora Junior”

*Faleza Dunarii, ora 19.00 – Festival Concurs de folclor ”Lina Chiralina”

VINERI – 10.08.2018
*Braila Mall
-18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Printul si vrajitoarea” – Asociatia ”Teatrul pentru toti” – Pitesti
-19.30 – Spectacol folcloric Ansamblul ”Mugurasii Oltului”
*Carrefour Braila
-19.30 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Rapsodia” Ploiesti – Prahova
*Parada Portului Popular
-18.00 – Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Calarasilor – Calea Calarasilor – Piata Independentei – Faleza Dunarii

*Parc Monument:
-18.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Cei trei purcelusi” – Teatrul de Papusi Braila si picturi pe fata – Liceul de Arte ”H. Darclee”
-19.15 – Spectacol de muzica pop, rock, blues & jazz sustinut de elevi, absolventi si membrii Trupei ”Chroma Project” a Scolii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”

*Strada Mihai Eminescu
-19.30 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Moinesteanca” Moinesti – Bacau
-20.00 – Scoala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

*Gradina Publica
-10.30 – Ateliere de creatie si pictura Teatrul de Papusi Braila
-18.00 – Concurs de Sah ”Braila, orasul cu salcami”

-18.30 – Spectacol sustinut de Asociatia ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea
-19.30 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul de dansuri grecesti ”Artemis”, Sulina – Tulcea

*Casa P.S.Goanga
-10.00 – Dubla lansare de carte ”Aniversare Panait Istrati” – Biblioteca Judeteana ”P. Istrati”

*Parc Calea Galati
19.30 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Stejarelul” Reghin – Mures

*Faleza Dunarii
-19.00 – Festivalul de folclor ”Lina Chiralina” – desfasurare concurs

SAMBATA – 11.08.2018
*Braila Mall
-11.00 – Expozitie de navomodele, Expozitie de obiecte marinaresti, Expozitie de uniforme militare de marina de epoca.
-17.00 – Spectacol dedicat Zilei Marinei Romane – Muzica Militara a Garnizoanei Braila
-18.00 – Atelier de noduri si lucrari de matelotaj; Demonstratii de manuiri de arma; Intalnire cu zeul Neptun
-18.30 – Expozitie masini de epoca – Parada Masinilor de Epoca pe traseul: Braila Mall – Bariera Calarasilor – Calea Calarasilor – Piata Traian – Calea Galati – B-dul Dorobantilor – Strada 1 Decembrie 1918 – Strada Grivitei – Calea Calarasilor – Parcarea Primariei

*Carrefour Braila
-17.00 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Crai Nou” Brasov
-19.30 – Scoala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

*Parcul Zoologic
-11.00 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Pisica Miao-Miao”, Trupa de Teatru Independent “Bursucel” – Braila si picturi pe fata, Liceul de Arte ”H. Darclee”

*Parc Caporal Musat
-18.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Printul si vrajitoarea” – Asociatia ”Teatrul pentru toti” – Pitesti
-19.00 – Spectacol folcloric sustinut de elevii Scolii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”

*Parc Monument
-10.30 – Concurs de robo nave (fantana arteziana) – Biblioteca Judeteana ”P. Istrati”
-11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Vasilache si Marioara” – Teatrul de Papusi ”Gulliver” – Galati
-17.00 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Armonia” Oradea – Bihor
-18.40 – Spectacol de teatru pentru copii ”Povestile copilariei” – Liceul de Arte “Hariclea Darclee“- Braila
-19.30 – Spectacol de dansuri elene sustinut de Ansamblul ”Pandora”, coordonator Constantin Haraga
-20.00 – Cantece traditionale evreiesti sustinut de corul ”Macabi”, acompaniat de formatia ”Bucharest Klezmer Band” si grupul de dansuri israelite ”Hora” al Comunitatii Evreilor Bucuresti

*Piata Independentei
-18.00 – Simultan de Sah cu Iulian Preda si 64 de tineri sahisti

Strada ”Mihai Eminescu”
-10.30 – Ateliere creatie si pictura cu actorii Teatrului de Papusi Braila
-12.00 – Spectacol sustinut de Asociatia ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea

-17.00 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Mugurelul” Sighet – Maramures
-18.20 – Picturi pe sevalet si picturi pe fata, Liceul de Arte ”H. Darclee”
-19.30 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul „Raduga”, Iasi

*Gradina Publica
-10.30 – Ateliere improvizatie si miscare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Papusi Braila
-11.00 – Spectacol de teatru ”Apa este sursa vietii” – Gradinita nr. 37 ”Dumbrava Minunata”
-11.30 – Spectacol ”Lectia de dans”, Gradinita nr. 1 ”Narcisa” Braila
-11.30 – Ateliere de creatie, Biblioteca Judeteana ”P. Istrati”
-17.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Ratusca cea urata” – Teatrul ”Anton Pann” – Ramnicu Valcea
-20.30 – Jazz & Blues In The Garden: Irina Popa&Cornel Cristei Quartet, Hot Leeks Quintet – Iulian Vrabete-bas si George Baicea- voce

*Parc Calea Galati
-17.00 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Bahluietul” Iasi
-18.45 – Recital Georgiana Ciutacu

*Faleza Dunarii
-9.00 – Ziua Portilor Deschise la Braila, Esplanada Dunarii in dreptul Morii Violatos – Prezentarea navelor, armamentului si tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Jocuri marinaresti (alergarea in sac, aruncarea bandulei, tras la parama); Prezentarea de filme cu activitatile desfasurate de navele U.M. 02042 si U.M. 02080; Intalnirea cu Zeul Neptun si piratii.
-18.30 – Festivalul de folclor ”Lina Chiralina” – festivitate de premiere, spectacol si Gala Laureatilor
-21.10 – Spectacol sustinut de Marioara si Viorel Radu
-21.40 – Spectacol sustinut de Ansamblul “Carpesti”, Raionul Cantemir – Republica Moldova
22.10 – Ansamblu Folcloric ”Elektroporcelan”, din Arandjelovac, Serbia

DUMINICA – 12.08.2018
*Braila Mall
-11.30 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Moinesteanca” Moinesti – Bacau

*Parc Monument
-10.30 – Ateliere de creatie – ”Imi construiesc singur papusa”, Teatrul de Papusi Braila
-11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Printul si vrajitoarea” – Asociatia ”Teatrul pentru toti” – Pitesti
-16.00 – Concurs National de carturi
-17.15 – Spectacol de muzica usoara, populara si folk sustinut de elevii, absolventii si membrii Trupei Quantum a Scolii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
-19.00 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul „Raduga”, Iasi
-19.20 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Ratusca cea urata” – Teatrul ”Anton Pann” – Rm. Valcea si picturi pe fata, Liceul de Arte ”H. Darclee”
-20.20 – Film ”Pacala”

*Piata Independentei
-10.00 – Expozitie masini de epoca si concurs tehnico-aplicativ cu masini de epoca
-18.00 – Intalnire cu personaje din desene animate; Parada costumelor si personajelor, pe traseul: Calea Calarasilor – Bariera Calarasilor – Parcul Monument

*Strada ”Mihai Eminescu”
-10.30 – Ateliere de creatie si pictura Teatrul de Papusi Braila
-19.00 – Spectacol sustinut de trupa de dans aerobic si dans popular stilizat Phoenix, a Palatului Copiilor
-19.40 – Spectacol folcloric Ansamblul ”Grausorul” Unirea
-20.20 – Spectacol sustinut de Ansamblul “Carpesti”, Raionul Cantemir – Republica Moldova

*Gradina Publica
-10.30 – Atelire de creatie ”Sa invatam sa manuim papusi” Teatrul de Papusi Braila
-11.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Povestile copilariei” – Liceul de Arte “Hariclea Darclee“ si picturi pe fata
-17.00 – Ateliere de creatie Biblioteca Judeteana ”P. Istrati”
-18.00 – Concert vocal-instrumental sustinut de Filarmonic Lyra ”George Cavadia”
-19.30 – Recital coral “Cantati cu noi”, sustinut de Corul Mixt Trison al Scolii Populare de Arte “Vespasian Lungu”
-20.30 – Gala de Moda, creatii semnate de designerul Florentina GIOL

*Parc Calea Galati
-18.00 – Concurs de Sah ”Braila, orasul cu salcami”

-18.30 – Recital Georgiana Ciutacu
-18.45 – Spectacol folcloric Ansamblul ”Grausorul” Unirea

*Faleza Dunarii
-18.45 – Spectacol de dansuri elene sustinut de Ansamblul ”Pandora”
-19.30 – Recital Mihai Constandache
-19.50 – Ansamblul „Parnassos” al Comunitatii Elene din Braila
-20.15 – Recital Cosmina Elena Spinu si Laurentiu Marian Ion
-20.30 – Recital Magdalena Dutu
-21.00 – Scoala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict
-21.10 – The Motans
-22.00 – Stefan Banica Junior

LUNI – 13.08.2018
*Braila Mall
-9.30 – Concurs National de Karting – probe demonstrative si de indemanare
-18.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi” Teatrul Republican Muzical- Dramatic „B. P. Hasdeu” si picturi pe fata –Liceul de Arte „H. Darclee”

*Parcul Caporal Musat
-18.00 – Concurs de Sah ”Braila, orasul cu salcami”

-19.00 – Concert de Promenada sustinut de Asociatia Voces Concordiae

*Parcul Monument
-10.30 – Ateliere improvizatie si miscare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Papusi Braila
-11.00 – Lansare Cd – Comunitatea Rusilor Lipoveni din Braila
-18.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi” Teatrul pentru Copii si Tineret ”Vasilache”- Botosani
-20.15 – Film ”Tatal fantoma”

*Strada ”Mihai Eminescu”
-19.00 – Spectacol sustinut de ”Stelute Dunarene”

-20.00 – Spectacol sustinut de Ansamblul ”Constantin Condruz” – Gemenele

*Gradina Publica
-10.30 – Ateliere creatie si pictura – Teatrul de Papusi Braila
-10.30 – Atelierele Centrului Europe Direct Braila ”Europa Copiilor”
-18.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Carabus in padurea cu povesti” – Teatrul de Papusi Braila
-19.15 – Program artistic sustinut de Ansamblul “Nufarul”- Palatul Culturii Cahul, Republica Moldova, Marta Oprea si Nicoleta Ghelase

*Parcul Calea Galati
-19.00 – Spectacol de dansuri elene sustinut de Ansamblul ”Pandora Junior”, coordonator Constantin Haraga

*Faleza Dunarii
-19.00 – Spectacol sustinut de Georgiana Ciutacu, Cornel Ciubotariu, Roxana Stefan si Roxana Florea
-19.50 – Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul ”Garofita” Lanurile

-20.10 – Spectacol sustinut de Ansamblul de dansuri traditionale din Shumen – Bulgaria
-20.40 – Spectacol sustinut de Ansamblul de dansuri traditionale Nilüfer – Turcia
-21.15 – Spectacol sustinut de trupa Antic
-22.00 – Alina Eremia

MARTI – 14.08.2018
*Braila Mall
-18.30 – ”Comoara Talharului” Teatrul municipal de papusi ”Guguta”, Chisinau – Republica Moldova

*Parc Caporal Musat
-19.00 – Spectacol de dansuri elene sustinut de Ansamblul ”Pandora Junior”

*Parcul Monument
-10.30 – Atelire de creatie ”Sa invatam sa manuim papusi” Teatrul de Papusi Braila
-10.30 – Atelierele Centrului Europe Direct Braila ”Europa Copiilor”
-11.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Comoara talharului” – Teatrul Municipal de Papusi „Guguta” – Chisinau si picturi pe fata Liceul de Arte ”H. Darclee”
-18.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi”, Teatrul Republican Muzical- Dramatic „B. P. Hasdeu”
-19.15 – Spectacol sustinut de Ansamblul de dansuri traditionale din Shumen – Bulgaria
-19.45 – Spectacol sustinut de Ansamblul de dansuri traditionale Nilüfer- Turcia
-20.30 – Film ”Live”

*Strada Mihai Eminescu
-18.00 – Concurs de Sah ”Braila, orasul cu salcami”, coordonator prof. Iulian Preda
-19.00 – Program artistic sustinut de Ansamblul “Nufarul”- Palatul Culturii Cahul, Republica Moldova, Marta Oprea si Nicoleta Ghelase
*Gradina Publica
18.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi” – Teatrul pentru copii si tineret ”Vasilache” Botosani
18.30 – Picturi pe fata-Liceul de Arte „H. Darclee”
19.30 – Concert de Promenada sustinut de Asociatia Voces Concordiae

*Faleza Dunarii
-19.30 – Spectacol de muzica usoara ”Art Morena” Moreni
-20.30 – Recital Laurentiu Ion
-20.45 – Recital Valentina Enea
-21.00 – Jampa Orchestra
-22.00 – Ruby

MIERCURI – 15.08.2018
*Parc Monument
-12.30 – Concert de Fanfara sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Braila
-18.30 – Program artistic sustinut de Ansamblul “Nufarul”- Palatul Culturii Cahul, Republica Moldova, Marta Oprea si Nicoleta Ghelase
*Teatrul Maria Filotti Braila
-17.00 – Festivitate de acordare titlu de cetatean de onoare Nicu Alifantis – Spectacol Trupa Antic
-17.30 – Festivitate de premiere 50 de ani de casnicie

*Faleza Dunarii
-10.00 – Ziua Marinei Romane -Ridicarea pavilionului, geacului si a marelui pavoaz; Parada navelor militare; Exercitii navale; Parada navelor civile; Sosirea zeului „Neptun” – botezul marinarilor, concursuri si jocurilor marinaresti; Concursuri de barci
-20.00 – Spectacol sustinut de trupa de dans aerobic si dans popular stilizat Phoenix, a Palatului Copiilor
-19.15 – Spectacol de muzica usoara ”Art Morena” Moreni
-19.55 – Prezentare echipa braileana de handbal – HC Dunarea Braila
-20.20 – Recital Alexandra Trifan, Ionela Dudu, Grupul ”Stelute Dunarene”
-20.50 – Show cu fachiri
-21.00 – Irina Rimes
-22.00 – Smiley
-22.45 – Spectacol de Lasere si Artificii.