Vineri, 13 iunie, CUP Dunărea Brăila va executa o lucrare la rețeaua de alimentare cu apă. Vor fi afectați o parte dintre consumatorii din municipiu, dar și cei din câteva localități apropiate

Compania de Utilități Publice (CUP) „Dunărea” Brăila va întrerupe furnizarea apei potabile vineri, 13 iunie, între orele 9:00 – 13:00, pentru executarea unor lucrări de reabilitare a rețelei.

Vor fi afectați de oprirea furnizării apei potabile utilizatorii din următoarele zone: localitatea Chiscani, platforma industrială Chiscani, Combinat – Colonie Kilometrul 10, localitatea Albina

Totodată, se va furniza apă cu presiune scăzută în următoarele zone: localitatea Lacu Sărat, stațiunea Lacu Sărat, la utilizatorii alimentați din stațiile de hidrofor PT Ansamblul Buzăului, stațiile de hidrofor PT Radu Negru și la utilizatorii casnici din cartierul Radu Negru.

„Regretăm faptul că vor fi afectați de aceste lucrări mai mulți utilizatori și îi asigurăm că societatea noastră va face tot ce este necesar pentru finalizarea lucrărilor și reluarea furnizării apei potabile într-un timp cât mai scurt, dar aceste intervenții sunt necesare pentru modernizarea rețelelor de distribuție a apei potabile. Totodată, rugăm toți abonații afectați de lucrări să își asigure rezerva minimă de apă pentru consum și uz casnic pe perioada întreruperii furnizării apei.

De asemenea, vă aducem la cunoștință că la reluarea alimentării cu apă este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure, din cauza antrenării depunerilor din conducte. Recomandăm să se folosească apa doar în scopuri menajere, pentru scurt timp, până la limpezirea ei, se arată într-un comunicat dat publicității.

 

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns